Relacja z Festiwalu Pieśni Myśliwskiej – Lanckorona 2013

Festiwal Pieśni Myśliwskiej

Lanckorona 2013

W dniach 5 – 7 lipca w ramach obchodów 90 lat Polskiego Związku Łowieckiego odbył się przy pięknej pogodzie i w równie pięknej scenerii lanckorońskiego rynku Festiwal Pieśni Myśliwskiej. Zorganizowany został z inicjatywy Marka P. Krzemienia przez działające tutaj od ponad 30 lat Koło Łowieckie „Myśliwiec” i zgromadził miłośników kultury łowieckiej z całego kraju.
Festiwal stał się także okazją do jakże interesujących spotkań miłośników kultury łowieckiej z mieszkańcami Lanckorony. I tak – najpierw w piątek wieczorem lanckoronianie zaproszeni zostali przez Galicyjski Oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ z siedzibą w Lanckoronie do hotelu „Modrzewiówka” gdzie wspólnie z gospodarzami przygotowano „Wieczór kuchni i nalewek myśliwskich”. Wieczorowi, który był czwartym z kolei w ramach Lanckorońskich Spotkań z Kulturą łowiecką jak zwykle towarzyszyła specjalnie wydana książeczka tym razem pt Wieczór kuchni i nalewek myśliwskich. Autorką zawartych w niej „Przepisów z kuchni żony myśliwego” jest Lucyna Krzemień, natomiast receptury na oryginalne nalewki podali – koleżanki i koledzy: Bogusia Bauer, Magdalena Langer, Antoni Dziatkowiak, Marek P. Krzemień, Waldemar Mandecki, Krzysztof Mielnikiewicz, Waldemar Smolski oraz Krzysztof Wnęczak.

>>Galeria zdjęć z IV Spotkań z Kuchnią Myśliwską<<

Następnego dnia – w sobotę w południe, Galicyjski Oddział KK i KŁ PZŁ był gospodarzem wystawy oraz I Galicyjskiej Giełdy Kolekcjonerskiej zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury. Na wystawie, którą przygotowali Bogdan Kowalcze oraz Marek P. Krzemień przedstawiony został dorobek kulturowy członków Kół Łowieckich Beskidzkiego Okręgu Łowieckiego. Wystawę oraz Giełdę Kolekcjonerską, na którą licznie przybyli kolekcjonerzy z różnych stron kraju – od Dolnego Śląska po Podkarpacie, od Podhala po Mazowsze – w obecności Prezesa KK i KŁ PZŁ kolegi Marka Stańczykowskiego uroczyście otworzyli Łowczy Okręgowy z Bielska Białej Michał Jordan oraz Prezes Galicyjskiego Oddziału KK i KŁ PZŁ Bogdan Kowalcze, który wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe buttony.

 

>>Galeria zdjęć z I Galicyjska Giełda Kolekcjonerska<<

Także w sobotę rano w willi „Ostoja”, gdzie przed XV laty reaktywowany został najstarszy na świecie, założony w 1672 roku przez ostatniego Piasta księcia Jerzego Wilhelma, Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia, odbyło się uroczyste jubileuszowe spotkanie Kawalerów Zakonu, które poprowadził jego reaktywator Honorowy Wielki Mistrz Zakonu Marek Piotr Krzemień.

Festiwal rozpoczął się na lanckorońskim rynku o godz. 16. Licznie zgromadzonych uczestników, gości oraz mieszkańców przywitał dyrektor festiwalu Marek Piotr Krzemień, który zaprosił wszystkich zgromadzonych na historyczną dla Lanckorony uroczystość. Mianowicie po raz pierwszy została wciągnięta na maszt Flaga z Herbem Lanckorony, a zespół muzyki myśliwskiej „Kwiczoły” pierwszy raz wykonał Hymn Lanckorony przyjęty niespełna miesiąc wcześniej uchwałą Rady Gminy, którego autorami są: słów Marek P. Krzemień, muzyki Krzysztof Kadlec.
Następnie oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego z Bielska – Białej- Michał Jordan , a Chór Męski „Agricola” wykonał Hejnał Festiwalu – dawną piosenkę o myśliwym z okolic Lanckorony.

W festiwalu wzięło udział 10 zespołów w tym jeden solista Zygmunt Burzyński, rówieśnik PZŁ jako że w tym roku skończył 90 lat! Konkursowe występy zespołów oceniało Jury w składzie: Przewodniczący Krzysztof Kadlec, członkowie: Dariusz Pikor oraz Andrzej Kosek.
Wieczorem dla uczestników festiwalu oraz mieszkańców Lanckorony członkowie Koła Łowieckiego ‘Myśliwiec” przygotowali, pod ruinami lanckorońskiego zamku, ognisko.
Drugi dzień festiwalu rozpoczęła uroczysta koncelebrowana na lanckorońskim rynku msza polowa. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił Kapelan beskidzkich myśliwych ks. Adam Ciapka w asyście miejscowego proboszcza ks. Jana Bobrka oraz Księży Adama Pietrasa i Bogusława Zająca. Wspaniałą oprawę muzyczną Mszy Św. w której licznie wzięły udział Poczty Sztandarowe beskidzkich kół łowieckich a także ze swą Chorągwią Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia, zapewnił działający przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie zespół francuskiej muzyki myśliwskiej „Trompe de chasse”, oraz chór męski „Agricola” z Krakowa i zespół sygnalistów „Królewscy” z Niepołomic.

Po mszy odbył się koncert, na którym wystąpili najpierw goście: wspomniany powyżej zespół „Trompe de chase”, Zespół „Żubrosie” oraz Zespół Pieśni Myśliwskiej „Nemrod”, a następnie uczestnicy Festiwalu.

Grand Prix Festiwalu – „Lanckorońskiego Myśliwca” statuetkę którą według projektu Marka P. Krzemienia wykonał Waldemar Pociask, z rąk Przewodniczącego Jury – Krzysztofa Kadleca odebrał Zespół „Kwiczoły” w składzie: Paweł Cieślar, Karol Folwarczny, Jan Fizek, Adam Madzia, Iwona Raszka, Józef Skibiński, Aleksander Skrzydłowski, Marian Wilczek.

>>Galeria zdjęć z Festiwalu Pieśni Myśliwskiej – I<<

 

>>Galeria zdjęć z Festiwalu Pieśni Myśliwskiej – II<<

Na zakończenie Festiwalu wszyscy uczestnicy z rąk Łowczego Okręgowego Michała Jordana oraz Naczelnika Wydziału Łowiectwa RDLP w Katowicach Adama Albertusiaka otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy oraz odznaki. Michał Jordan wręczył także Markowi P. Krzemieniowi Dyplom od Beskidzkiej Okręgowej Rady Łowieckiej i Zarządu Okręgowego w Bielsku Białej z okazji jego 50 lat członkostwa w PZŁ.
Na koniec warto podkreślić wspaniałą logistykę Festiwalu, którą pod przewodnictwem Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu, Prezesa KŁ „Myśliwiec” w Lanckoronie zapewnili członkowie koła.

Marek Piotr Krzemień
Foto Magdalena Langer,
Bogusław Bauer,
Wojciech Pierlak

>Lanckorona Galeria zdjęć<<

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱