Akcja ratowania koźląt saren w Beskidzkim Okręgu Łowieckim

Myśliwi z  Koła Łowieckiego „Szarak„ w Gierałtowicach informują o przeprowadzonej  pierwszej w naszym kole i jednej z pierwszych w Polsce akcji szukania tegorocznych koźląt saren na łąkach kośnych przy pomocy drona termowizyjnego.

Pomysł na akcje zapożyczyliśmy od organizacji i myśliwych z terenu Niemiec i Austrii gdzie takie działania są prowadzone od kilku lat z bardzo dobrymi efektami.  Akcje rozpoczęliśmy od informacji rolników, którzy posiadają na terenie naszego koła łowieckiego łąki kośne o prowadzonych bezpłatnych działaniach. W celu informacyjnym wydrukowaliśmy ulotki, które otrzymali do nas rolnicy  jak i tablice informacyjne, które wieszaliśmy na terenie naszego koła łowickiego.

Inicjatywa przebiegała w następujący sposób:

 1. Rolnik daje nam informacje, kiedy i gdzie będzie kosić.
 2. Startujemy rano przed wschodem słońca, żeby mieć wystarczający kontrast między zimnym otoczeniem a ciepłym zwierzęciem na kamerze termowizyjnej w dronie DJI Mavic 3 T.
 3. Następnie systematycznie latamy dronem nad obszarem przeznaczonym do koszenia.
 4. Kiedy wykryto ciepły obiekt, jeden z kolegów podąża w jego kierunku, nawigowany przez operatora drona przy pomocy krótkofalówki.
 5. Odnalezione koźle zostaje przez rękawiczki i trawę zapakowane do pudełka pełnego trawy z otworami wentylacyjnymi i dobrze zamknięte.
 6. Pudełko zostaje położone na skraju łąki, w cieniu aż rolnik wykosi, a koźle zazwyczaj śpi.
 7. Po wykoszeniu łąki sarenka zostaje wypuszczona na skraju łąki. A koza sarna zazwyczaj po kilku chwilach pokazuje się przy małym.    

Mimo początkowo sceptycznego podejścia rolników do naszej inicjatywy z czasem niektórzy nabrali pozytywnego nastawienia do Naszej akcji. Z tego miejsca pragniemy podziękować rolnikom, którzy włączyli się do naszej akcji i zgłaszali łąki, które będą koszone.

Podczas całej akcji udało się uratować 53 koźlęcia sarny oraz kilkanaście jaj bażancich, które zostały umieszczone w inkubatorze i już wyklute. Zostają przygotowane do powrotu do natury.

Podczas akcji sprawdzaliśmy również łąki w sąsiednich Kołach Łowieckich.

W akcji pomogli Koledzy Myśliwi z koła: Robert Wolas, Jerzy Wilk, Tadeusz Kutka, Tomek Koniarz, Kowalczyk Józef, Jerzy Sokołowski, Michał Komendera, Andrzej Kutka, Zygmunt Piskorz, Paweł Wronka, Bogdan Kozioł, Jakub Kuwik oraz stażysta Kacper Zawierucha.

Sama akcja odbiła się dużym echem w publicznych mediach ogólnopolskich:

 • Radio Kraków
 • Telewizja polska Teleexpress
 • Telewizja Polsat program „ Czysta Polska „ odcinek 164
 • Portal „ mamNewsa.pl”

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱