Dziczyzna z Koła Łowieckiego Żbik w Lachowicach na stołach w Brukseli

Tradycyjne potrawy i regionalne produkty z Polski południowej zagościły 8 i 9 lipca br. w Brukseli w ramach prezentacji kulinarnej smaków Małopolski. Zostały połączone z nowoczesnymi trendami sztuki kulinarnej kuchni fusion i kuchni molekularnej w ramach projektu „Dziedzictwo Kulinarne Małopolski”. Mieszkańcy stolicy Królestwa Belgii zostali zabrani w niezwykłą podróż kulinarną do różnych zakątków Małopolski podczas degustacji jakie odbyły się w ciągu dwóch dni w kilku różnych miejscach Brukseli. Produkty regionalne zagościły w salonach Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Królestwie Belgii oraz podczas kulinarnych happeningów w brukselskim parku miejskim i na ulicy przy Parlamencie Europejskim – przed słynną polską restauracją  Pani Barbary Kowalik „Fleur de l’Europe”. We wszystkich miejscach degustacji uczestnicy mieli do dyspozycji materiały informacyjne w j. francuskim i j. angielskim, dotyczące małopolskich produktów lokalnych i Małopolskich Szlaków Kulinarnych. Całą akcję wspierał Koralowy Kamper Małopolski udostępniony przez Małopolską Organizację Turystyczną

   Prezentację kulinarną w Brukseli poprowadził zespół sześciu doświadczonych i uznanych polskich szefów kuchni polskich. Na ich czele stanęli: dr Józef Sadkiewicz, założyciel Akademii Kuchni Myśliwskiej, oraz Jean Bos, prekursor kuchni molekularnej, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję szefa kuchni na belgijskim dworze króla Baudouina. Mistrzowie kuchni podczas swych kulinarnych dokonań używali tradycyjnych i regionalnych produktów pochodzących z Małopolski. Wśród propozycji kulinarnych największym powodzeniem cieszyły się potrawy z dziczyzny, którą reprezentowało Koło Łowieckie Żbik w Lachowicach w Małopolsce. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się gulasz z sarny i jelenia w dwóch odsłonach: pikantny oraz w wersji łagodnej z żurawiną.

Zebrani goście mogli spróbować również wyjątkowego wypieku: Apfelstrudla z Suchej Beskidzkiej, czyli strucli jabłkowej przygotowanej według odkrytego niedawno przepisu rodziców amerykańskiego reżysera Billy Wildera, urodzonego właśnie w Suchej w 1906 r. Na początku XX wieku, matka legendarnego filmowca, autora komedii z Marylin Monroe „Pół żartem, pół serio”,  przygotowywała apfelstrudel dla pasażerów pociągu jadącego do Zakopanego, a zatrzymującego się na stacji w Suchej. Odnaleziona niedawno receptura została po raz pierwszy publicznie wypróbowana właśnie w Brukseli, bowiem pomysłodawcą i wykonawcą całej akcji prezentacji kulinarnej było Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego we współpracy z Kołem Łowieckim Żbik w Lachowicach.

   Powstałe w 2008 r. Stowarzyszenie, będące organizacją non-profit, realizowało projekt „Dziedzictwo Kulinarne Małopolski” w ramach II edycji programu „Małopolska gościnna”, otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych województwa małopolskiego w dziedzinie turystyki w 2015 r. Dzięki temu turyści, mieszkańcy stolicy Belgii i pracownicy instytucji Unii Europejskiej mieli możliwość bezpośredniego poznania sztuki kulinarnej opartej na produktach tradycyjnych i regionalnych, ale z kreatywnym wykorzystaniem nowoczesnych trendów i technologii kulinarnych.

Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego,
Prezes Stowarzyszenia: Piotr Bodzek.

Koło Łowieckie Żbik w Lachowicach

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱