Obchody 70 rocznicy powstania Koła Łowieckiego ”CHYBIE” w Chybiu oraz nadania Sztandaru Koła

Bieżący rok, dla myśliwych Koła Łowieckiego ”CHYBIE” w Chybiu jest bardzo szczególny. Mija bowiem 70 lat od jego założenia. Nie sposób jednak o tym pisać bez rozpoczęcia od krótkiego opisu i historii Koła…

Koło Łowieckie ”Chybie” w Chybiu dzierżawi obwód łowiecki nr 169 położony na terenie województwa śląskiego w powiecie cieszyńskim, na terenie trzech gmin – głównie gminy Chybie oraz częściowo na terenie gmin Strumień i Skoczów. Gminy te położone są u podnóża Beskidu Śląskiego. Obszar dzierżawionego przez Koło obwodu cechuje duże zróżnicowanie pod względem występującej tu flory i fauny. Wynika to z rolniczego charakteru Gminy i przeplatających się tutaj lasów, pól i łąk. Zlokalizowane są tu również liczne rybne stawy hodowlane, których tradycje sięgają XII wieku. Część obwodu przylega do jednego z większych zbiorników retencyjnych w kraju – Jeziora Goczałkowickiego. Tak zróżnicowane siedliska dają schronienie wielu gatunkom zwierząt łownych. Z uwagi na stosunkowo niewielki obszar dzierżawionego obwodu, plany łowieckie może nie są spektakularne, jednak tutejsi myśliwi mogą się pochwalić, że mają wszystkiego po trochu – od wszelakiej zwierzyny grubej, po pierze…. Nakreślone powyżej zróżnicowanie terenu pod względem siedliskowym oraz wiążące się z tym bogactwo flory i fauny spowodowało, że dość szybko, bo już w 1945 roku pojawiły się na tych terenach zalążki działalności łowieckiej. Dowiadujemy się o tym między innymi z Kroniki Koła, której założycielem był kol. Bolesław Kempny, pełniący w tym czasie funkcję sekretarza.

Z uwagi na to, że kronikę zaczął spisywać dopiero po kilku latach istnienia Koła, zaś dokumentacja z pierwszych lat istnienia Koła nie zachowała się, dane początkowe są mało dokładne. Zebrano je na podstawie relacji najstarszych członków Koła, tj. Kolegów Józefa Piekarczyka, Franciszka Mikołajczyka i Wiktora Kowala. Z ich relacji wynika, że Koło Łowieckie ”Chybie” pierwotnie zwane ”Koło Łowieckie w Strumieniu” powstało krótko po zakończeniu działań wojennych, bo już na przełomie lat 1945-1946. W tym samym czasie powstało ”Koło Łowieckie w Zarzeczu”. W początkowym okresie koła te istniały niezależnie, jednakże istniała pomiędzy tymi Kołami ścisła współpraca, która to w 1954 roku doprowadziła do połączenia się, a raczej przyłączenia Koła w Zarzeczu do Koła w Strumieniu. Od tego momentu istniało jedno Koło scalone z dwóch, co wg ówczesnych członków miało kreować pozytywną przyszłość i rozwój. Ponieważ większość członków nowo powstałego Koła pochodziła z Chybia i okolic, to w 1957 roku nastąpiła zmiana nazwy z ”Koła Łowieckiego w Strumieniu” na Koło Łowieckie ”Chybie” w Chybiu. Nowa nazwa Koła przyjęła się wśród członków na przestrzeni kolejnych lat i funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Minęło 70 lat…. Przez ten czas, wiele się wydarzyło. Bywały momenty wzniosłe, ale też i smutne wynikające z ludzkich dramatów. Od początku istnienia Koła, przez jego szeregi przewinęło się ponad 160 myśliwych. Wszystkich łączyła i nadal łączy wspólna pasja do łowiectwa, umiłowanie lokalnej przyrody i krajobrazu, koleżeństwo oraz chęć przynależności do tej wyjątkowej wspólnoty.

Koło Łowieckie ”Chybie” w Chybiu w 2024 roku obchodzi okrągłą 70 rocznicę utworzenia. Z tej okazji Walne Zgromadzenie Członków Koła postanowiło uczcić tę rocznicę w wyjątkowy sposób. Podjęto bowiem decyzję o rozpoczęciu procedowania nadania sztandaru Koła. Dzięki pomocy i wsparciu Zarządu Okręgowego w Bielsku-Białej sztandar został nadany, a w dniu 8 sierpnia doszło do jego poświęcenia i przekazania podczas uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym Chrystusa Króla w Chybiu. W uroczystości tej wzięły udział liczne poczty sztandarowe okolicznych Kół Łowieckich, Zarządu Okręgowego w Bielsku-Białej, a także poza łowieckie Poczty Sztandarowe w tym Straży Pożarnej, Kolejarzy i Górników. Uroczystość zgromadziła wielu gości oraz mieszkańców gminy. Ceremonia miała podniosły charakter, a wszystko przy akompaniamencie sygnałów łowieckich odgrywanych przez licznie przybyłych sygnalistów. Pogoda również dopisała, a obrazy i pamięć o tych wydarzeniach już na zawsze zostały wyryte w sercach ”chybskich” myśliwych. Poniżej zamieszczono kilka zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

GALERIA:

Kolejnym punktem obchodów rocznicy utworzenia Koła oraz nadania sztandaru była biesiada łowiecka zorganizowana tydzień później na terenie siedziby Koła. Biesiadę poprzedziła część oficjalna, tj. Msza Święta polowa, prezentacja Sztandaru Koła, przemówienia gości oraz symboliczne, tzw. przybijanie gwoździ upamiętniających fundatorów Sztandaru. Ponadto poszczególnym członkom Koła zostały wręczone niżej wymienione odznaczenia łowieckie. Brązowy Medal za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego otrzymali: Kol. Krzysztof Pilch, Kol. Michał Kryjak, Kol. Wiesław Dziedzic, Kol. Krzysztof Bąk, Kol. Robert Iskrzycki, Kol. Krzysztof Tomecki, Kol. Piotr Jonek, Kol. Bogdan Klimonda oraz Kol. Krzysztof Lebioda. Srebrny Medal za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego otrzymali: Kol. Józef Stolarczyk, Kol. Stanisław Miałchowski, Kol. Grzegorz Loska oraz Kol. Bartłomiej Francuz. Złoty Medal za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego otrzymała Kol. Maria Kalsztura, natomiast Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Kol. Józef Wawrzyczek.

Po części oficjalnej na przybyłych gości czekał poczęstunek, w którego menu wchodziła kuchnia myśliwska ze znakomicie przyrządzoną dziczyzną. W międzyczasie goście mieli możliwość dokonania pamiątkowych wpisów w wystawionej Kronice Koła. Potem przyszedł czas na gwarne opowieści przy biesiadnych stołach, a od pierwszych przygrywek orkiestry na tańce i zabawę, które hucznie trwały do późnych godzin nocnych…..

Na koniec tego artykułu myśliwi Koła Łowieckiego ”CHYBIE” w Chybiu pragną złożyć najserdeczniejsze podziękowania wszystkim zaproszonym gościom, którzy zaszczycili obchody uroczystości swoją obecnością. Kołom Łowieckim, które wystawiły Poczty Sztandarowe, Sygnalistom Łowieckim, Księżom parafii w Chybiu, lokalnemu samorządowi, Stowarzyszeniu EKO-ŻYCIE, przybyłym delegacjom oraz wszystkim tym, którzy pomagali w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia. Wydarzenia, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Tym bardziej że spisane zostało na kolejnych kartach Kroniki Koła dla przyszłych pokoleń myśliwych….

Darz Bór !

Zarząd Koła ”CHYBIE”

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱