Jubileusz 75 lecia Koła Łowieckiego Głuszec Rajcza

28 października 2023 roku Koło Łowieckie „Głuszec” w Rajczy obchodziło jubileusz 75- lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą dziękczynno — błagalną w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy.

Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Adam Ciapka, kapelan myśliwych Okręgu Beskidzkiego, a koncelebransami byli: ks. proboszcz Andrzej Zawada, ks. Marcin Kulig, ks. Ryszard Kubasiak i ks. Łukasz Lach. Członkowie Koła ofiarowali do kościoła ornat z wizerunkiem św. Huberta – patrona myśliwych i leśników oraz złożyli dary lasu, pól i wód. Przygotowali oprawę muzyczną mszy św., a także zadbali o wystrój kościoła z myśliwskimi akcentami. Uroczystość uświetnili sygnałami łowieckimi i muzykę łowiecką członkowie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich ”Hagart” z Krakowa oraz kapela góralska z Cięciny wraz z Piotrem Majerczykiem z Rabki.

Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: przedstawiciele z Nadleśnictwa Ujsoły, Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej, Łowczy Okręgowy, Wójtowie gminy Ujsoły i Rajcza, Poczty sztandarowe z siedmiu zaprzyjaźnionych Kół Łowieckich oraz z (Oddziałów) Związku Podhalan z Milówki i Radziechów, a także członkowie Koła wraz z rodzinami. Po mszy świętej udano się na dalsze obchody jubileuszowe i biesiadę zorganizowaną przy dźwiękach myśliwskiej i góralskiej muzyki. Obchodzony jubileusz to okazja do docenienia i uhonorowania myśliwych za ich wieloletnie zaangażowanie, podejmowanie różnorodnych inicjatyw, za liczne osiągnięcia i etyczną postawę. Wśród przyznanych odznaczeń znalazł się „Honorowy Żeton Zasługi” określany jako „Złom” będący najwyższym odznaczeniem, jakie może otrzymać polski myśliwy, Medale Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego: Złote z Laurem, Złoty, Srebrny i Brązowe. A wszystko to nie miałoby miejsca, gdyby na naszym terenie nie rozwinęła się ta tradycyjna forma polowania, jaką jest myślistwo, które ma długą i bogatą historię w naszym kraju.

Oto zarys naszej historii: w 1948 roku z inicjatywy Powiatowej Rady Łowieckiej w Żywcu, której Łowczym był wówczas kol. Józef Tyszkowski, Spółki Łowieckie Rycerka Górna i Rycerka Dolna oraz Sól połączyły się w jedno Koło Łowieckie Rajcza. Jego pierwszym prezesem był Alfred Rybiński. Liczyło ono wówczas tylko 18 myśliwych, którzy rozpoczęli swoją gospodarkę łowiecką na obszarze 21. 000 ha. W 1975 r. z Koła Rajcza oddzielono część terenów łowieckich i utworzono odrębne Koło „Dzik” z siedzibą w Soli. Dziesięć lat później, w 1985 roku, podjęto uchwałę o zmianie nazwy Koła na Koło Łowieckie „Głuszec” w Rajczy. Pod tą nazwą funkcjonuje ono do dnia dzisiejszego. Obecnie Koło „Głuszec” gospodaruje na terenie gmin Rajcza i Ujsoły, a obwód jest podzielony na 13 łowisk, których gospodarze dbają istniejąca infrastrukturę, rokrocznie je rozbudowują i modernizują. W 1992 roku wybudowano pierwszy domek myśliwski, który zimą 2006/2007 spłonął, ale dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy naszych kolegów został odbudowany i służy do dziś. W 2008 roku podczas obchodów jubileuszu 60 -lecia istnienia Koła został poświęcony Sztandar, który towarzyszy nam nie tylko podczas ważnych wydarzeń związanych z działalnością Koła, ale także podczas różnorodnych uroczystości państwowych oraz kościelnych. W 2017 roku przed domkiem myśliwskim postawiliśmy piaskowy kamień z marmurową płytą, na której uwieczniliśmy założycieli naszego Koła. Tych, którzy w tym czasie działali w Kole, a także wszystkich członków, którzy odeszli już w krainę wiecznych łowów.

W przeciągu tych 75–ciu lat członkowie „Głuszca” zawsze z wielkim zaangażowaniem oddawali się pracy związanej z gospodarką łowiecką, ochroną i poprawą warunków bytowania zwierzyny, współpracy ze szkołami, krzewieniu tradycji i kultury wśród myśliwych i społeczeństwa, w tym propagowaniu tradycji, etyki, kultu patronów myśliwych, idei łowiectwa czy ochrony środowiska, ale także aktywnie uczestniczyli w różnorodnych przedsięwzięciach organizowanych dla społeczności. Będą to także czynić nadal, nie tylko dbając o polską przyrodę, ale dokładając starań, by nasz polski model łowiectwa nadal był jednym z najlepszych w Europie i na świecie.

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱