Relacja z pikniku myśliwskiego KŁ Chybie w Chybiu

Na terenie gminy Chybie, co roku odbywa się szczególna impreza łowiecka. Szczególna, bo skierowana przede wszystkim do najmłodszych. Ale nie tylko….. Poprzedza ją coroczna zbiórka żołędzi i kasztanów. Gdy tylko zaczynają spadać pod pożółkły okap dębów i kasztanów, dzieci z tutejszych szkół wyruszają na zbiór. Rywalizują przy tym, która szkoła nazbiera najwięcej, ale także, który uczeń okaże się najwytrwalszym zbieraczem.

Dzieci oczywiście wyruszają ze swoimi ”pomocnikami”. Co za tym idzie, staje się to rodzinną akcją zakrojoną na szeroką skalę. I niech świadczy o tym fakt, że w tym roku dzieci zabrały blisko cztery tony tego pożądanego prze zwierzynę surowca! Zebrane do worków, zważone i opisane przez uczniów żołędzie i kasztany w pierwszej kolejności deponowane są w ich szkołach. Nauczyciele koordynujący akcję sporządzają stosowne listy i przekazują do Zarządu Koła. I tu rozpoczyna się rola myśliwych, którzy w dowód wdzięczności, jak co roku, organizują dla dzieci piknik łowiecki. Piknik organizowany jest na terenie siedziby naszego Koła i zawsze obfituje w różnorakie atrakcje. W tym roku piknik ten odbył się w szczególnym dla nas dniu 3 listopada o godz. 10:00. Przybyła blisko setka dzieci, wraz z rodzicami i opiekunami. Część oficjalna objęła złożenie przez Zarząd Koła podziękowań dla uczniów i szkół biorących udział w zbiórce. Następnie wręczono dyplomy i atrakcyjne nagrody dla uczniów, którzy zebrali największą ilość. Pozostałe dzieci również odebrały od myśliwych pisemne podziękowania. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę.

Na dzieci czekała prelekcja dotycząca ptaków drapieżnych, przygotowana przez zaproszonych sokolników. Dzieci mogły się dowiedzieć, jakie ptaki drapieżne występują w naszym kraju, jaką rolę odgrywają w naturalnym środowisku oraz że wszystkie znajdują się pod ochroną gatunkową. Ponadto mogły się dowiedzieć, że ptaki drapieżne od tysięcy lat wykorzystywane są przez człowieka w łowiectwie i czym jest współczesne sokolnictwo. Dzieci mogły zobaczyć z bliska raroga i jastrzębia oraz podziwiać ich widowiskowy przelot – mówiąc w żargonie sokolniczym – z rękawicy na rękawicę. Po tym pokazie dzieci podchodziły do sokolników i zasypywały ich gradem pytań, co niewątpliwie wskazywało na ogromne zainteresowanie tą tematyką. Oprócz pokazu sokolniczego, menerzy naszego Koła zaprezentowali dzieciom kilka psów ras myśliwskich.

Można było zobaczyć setery angielskie, gończe polskie, wyżły niemieckie krótko i szorstkowłose oraz czeskiego fouska. Również tutaj myśliwi chętnie odpowiadali dzieciom na ich pytania oraz opowiadali o rasie swojego psa, predyspozycjach łowieckich, jakie posiada i warunkach hodowlanych, jakie należy mu zapewnić. Dzieci również z zaciekawieniem słuchały tych opowieści, a w kuluarach nieraz dało się słyszeć: ”mamo / tato, ja też chcę takiego pieska 🙂 ”. Kolejną atrakcją, która czekała na naszych gości, był udział w zawodach strzeleckich na zorganizowanej obok naszego domku myśliwskiego osi strzeleckiej.

Zawody te oczywiście odbywały się z wykorzystaniem replik broni o napędzie pneumatycznym. Nad bezpieczeństwem i przebiegiem zajęć strzeleckich czuwał zespół instruktorów, który prezentował rożnego rodzaju jednostki oraz omawiał zasady celnego strzelania. W międzyczasie, z miejsca postojowego zlokalizowanego koło strzelnicy, można było wyruszyć na przejażdżkę samochodem terenowym. Trasa przejazdu wiodła skrajem lasu błotnistą drogą, a im więcej wybojów tym większą frajdę mieli podróżnicy. Trasa została zaplanowana tak, aby pokazać dzieciom i omówić im wykorzystanie niektórych urządzeń łowieckich takich jak ambona, zwyżka, paśnik oraz lizawka. Przejażdżka ta była nie lada atrakcją i nie było dziecka, które nie chciałoby pojechać jeszcze raz…….

Należy jeszcze wspomnieć o zapleczu kulinarnym, jakim dysponowali myśliwi, gdyż w każdej chwili dzieci miały możliwość upieczenia na ognisku kiełbasy, wypicia kubka gorącej herbaty, a na deser uraczenia się watą cukrową. Piknik zakończył się około godziny 13:00, jednak w tym roku dla dzieci to jeszcze nie był koniec atrakcji. Na pożegnanie myśliwi przekazali dzieciom, ich rodzicom i opiekunom zaproszenie na inną imprezę o rodowodzie łowieckim, która tego dnia odbywała się na terenie gminy. A mianowicie, ”Stajnia Spełnione Marzenie” Ilony Janik uczciła dzień patrona myśliwych.

Zorganizowano tzw. pogoń za lisem, która jak się okazało, miała bardzo widowiskowy przebieg. I również tam nie zabrakło myśliwych naszego Koła, którzy uświetnili występ jeźdźców odgrywaniem sygnałów łowieckich. Na uczestników tej imprezy również czekało wiele atrakcji. Dzieci bawiły się min. na dmuchanych zamkach, a rodzice na kończącym imprezę plenerowym bankiecie.

Podsumowując, promocja łowiectwa w jak najszerszym zakresie wydaje nam się być tym, co może budować dobry wizerunek myśliwych naszego Koła. Tego szczególnego dla nas dnia, frekwencja dzieci, rodziców i opiekunów nie była przypadkowa. Mało tego, z roku na rok wydaje się być coraz wyższa. Jako myśliwi, dysponujemy ogromnym kulturowym bogactwem, które trzeba tylko chcieć pokazać. Zachęcamy do takich inicjatyw inne Koła, gdyż w naszej ocenie przynoszą one wymierny skutek w tym, jak myśliwi są postrzegani w społeczności lokalnej.

W tym miejscu Zarząd Koła Łowieckiego ”Chybie” w Chybiu w imieniu wszystkich myśliwych pragnie raz jeszcze podziękować uczniom szkół podstawowych w gminie Chybie, kadrze nauczycielskiej, rodzicom dzieci, Stowarzyszeniu Ekologicznemu EKO-ŻYCIE, wszystkim sympatykom łowiectwa za udział w akcji zbierania kasztanów i żołędzi oraz zaszczycenie nas obecnością na pikniku.

Dziękujemy również za przyjęcie zaproszenia przez naszych gości, w tym sokolnikom – Chwal Ćwik! Dziękujemy Kolegom, którzy przygotowali strzelnicę i wszystkim zaangażowanym w pomoc organizacyjną. Zebrane kasztany i żołędzie w najbliższym czasie zostaną odebrane ze szkół przez myśliwych i zabezpieczone w naszym magazynie. Zasilą łowisko w trudnym zimowym okresie, gdy zwierzynie ciężko o zdobycie pożywienia.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą fotorelacją i zapraszamy w przyszłym roku.

Do zobaczenia, Darz Bór.
Zarząd Koła Łowieckiego „Chybie” w Chybiu

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱