Obchody 70 – lecia koła łowieckiego „ŚLEPOWRON” w Rudzicy

Niezwykłym był dzień 16 lipca 2016 roku dla członków koła łowieckiego „Ślepowron” w Rudzicy ich rodzin, przyjaciół, a także mieszkańców Rudzicy i okolicznych miejscowości. W tym dniu miejscowe koło łowieckie obchodziło jubileusz 70-lecia powstania. Święto myśliwych rudzickich składało się z kilku elementów.

Rozpoczęło się ono od tradycyjnej hubertowskiej mszy świętej w kościele parafialnym w Rudzicy. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp. Piotr Greger. W koncelebrze mszy świętej udział wzięli: ksiądz Adam Ciapka Kapelan Myśliwych Podbeskidzia oraz ksiądz dziekan Jan Gustyn Proboszcz Parafii w Rudzicy, Ksiądz Czesław Bloch i Ksiądz Piotr Janik Proboszcz Parafii ewangelicko-augsburskiej w Wieszczętach. Wystrój ołtarza zawierał zwracające uwagę akcenty myśliwskie a obecność pocztów sztandarowych sąsiednich i zaprzyjaźnionych kół oraz Beskidzkiego Okręgu Łowieckiego, a także Ochotniczej Straży Pożarnej nadawała uroczystości godny charakter. Sygnały łowieckie grane na rogach myśliwskich przez zespół sygnalistów koła pod batutą Stanisława Rajby uświetniły nabożeństwo. Duże zainteresowanie wzbudziła para sokolników w historycznych strojach z ptakami łowczymi na rękawicach.

Po mszy wszyscy zebrani przemieścili się do pobliskiej sali Gminnego Ośrodka Kultury gdzie odbyła się część oficjalna. Prezes koła Kolega Andrzej Szimke serdecznie przywitał zebranych wśród których m.in. byli:

Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed
V-ce Wojewoda Śląski Jan Chrząszcz
Starosta bielski Andrzej Płonka
Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski
Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna
Komendant Gminny OSP Roman Marekwica
Komendant Komisariatu Policji w Jasienicy podinsp. Wojciech Kozłowski
Prezes Powiatowej Izby Rolniczej Stefan Haczek
oraz wielu, wielu innych.
Ciepłe słowa skierował pod adresem małżonek i rodzin myśliwych dziękując za wyrozumiałość i akceptację myśliwskiej pasji.

Szczególnie serdecznie przywitał Władze Łowieckie z Prezesem BORŁ Franciszkiem Strzałką, Łowczym Okręgowym Michałem Jordanem, członkami ZO PZŁ w Bielsku-Białej Olgierdem Kłopotowskim i Janem Gwoździem, członkiem BORŁ Wojciechem Kuczyńskim, Prezesami i Łowczymi sąsiadujących Kół.

Następnie głos zabrał dr Jerzy Polak autor monografii koła wydanej z okazji jubileuszu. Omówił najważniejsze wydarzenia z życia koła skupiając się na rozwoju strzelectwa myśliwskiego w kontekście ogólnych umiejętności strzeleckich wśród naszych obywateli.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń łowieckich.Uchwałą Kapituły Odznaczeń Łowieckich w Warszawie koło łowieckie „Ślepowron” w Rudzicy zostało odznaczone najwyższym odznaczeniem łowieckim „ZŁOM” a indywidualne odznaczenia zostały wręczone:

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej – Andrzej Szimke
Srebrne Medale Zasługi Łowieckiej – Henryk Francuz, Janusz Pierzyna, Stanisław Rajba.
Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej – Hubert Jordan, Dariusz Kawik, Marian Michnik, Rafał Neter, Andrzej, Lucjan Szimke, Łukasz Świńczyk.
Odznaki za Zasługi dla Łowiectwa – Jolanta Kuczyńska, Zofia Pasiut
oraz Srebrny Medal za Zasługi dla Bielskiego Łowiectwa – Andrzej Stokłosa
Odznaczenia wręczał Prezes Beskidzkiej Okręgowej Rady Łowieckiej Franciszek Strzałka w asyście Łowczego Okręgowego Michała Jordana.

Łowczy Koła Kolega Dominik Świńczyk dokonał uroczystego odsłonięcia pamiątkowego tablo zawierające zdjęcia wszystkich członków koła oraz dwie ozdobne rozety wykonane z poroży w których umiejscowiono przyznany ZŁOM oraz odznakę wybitą z okazji jubileuszu.

Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni Goście podkreślając zasługi koła i jego członków w krzewieniu kultury łowieckiej, kształtowaniu populacji zwierząt łownych ochrony środowiska naturalnego , współpracy z samorządem terytorialnym i miejscową ludnością.

Kolejnym elementem obchodów był otwarty festyn dla mieszkańców obwodu. Czas zebranym umilały zespoły muzyczne począwszy od Zespołu Sygnalistów Koła poprzez orkiestrę dętą „Blachkapela” działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy, Zespół Muzyczny „Baciary” i w końcu Zespół Muzyczny „Preludium” pod batutą Stanisława Kubaczki, myśliwego współpracującego z kołem. Dość powiedzieć że pomimo niesprzyjającej pogody i okresowo padającego deszczu w kulminacyjnym momencie imprezy na placu obok GOK-u bawiło się około 3200 osób (trzy tysiące dwieście osób) Impreza zakończyła się dobrze po północy a członkowie Zarządu Koła jeszcze przez parę dni otrzymywali telefony z podziękowaniami za wspaniale zorganizowaną imprezę. Myśliwi z koła „Ślepowron” w Rudzicy po raz kolejny zdali na piątkę test z zakresu integracji z ludnością zamieszkałą na terenie obwodu.

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱