XVII Lanckorońskie Spotkanie z Kulturą Łowiecką

fot. Magdalena Langer- Klimsza

W dniu 6 października 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie odbyło się XVII Spotkanie z Kulturą Łowiecką organizowane przez Galicyjski Oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ, Koło Łowieckie „Myśliwiec” w Lanckoronie, Komisję Kultury przy BORŁ w Bielsku Białej oraz Gminy Ośrodek Kultury w Lanckoronie
Gościem wieczoru był dr hab. inż. Zbigniew Bonczar zapalony sokolnik, profesor na wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członek Krajowego Klubu Sokolników o Ochrony Ptaków Drapieżnych „Gniazdo Sokolników” przy PZŁ.

Na wstępie gość wieczoru przybliżył licznie zgromadzonym rys historyczny sokolnictwa na świecie oraz zaprezentował sokolnictwo współczesne uprawiane w wielu krajach Europy, obu Amerykach i Azji. Następnie w sposób bardzo obszerny przedstawił sokolnictwo w Polsce omawiając gatunki ptaków z którymi najczęściej sokolnicy polują oraz prezentując różne gatunki sokołów. Zgromadzeni mieli okazję przekonać się, że łowy z ptakami drapieżnymi są dziedziną myślistwa, która dla pasjonatów nie ma sobie równych. Polowanie z sokołami uważane jest za najbardziej elitarny i klasyczny rodzaj sokolnictwa. Przedstawił oraz objaśnił dokładnie sprzęt sokolniczy służący do polowań z ptakami drapieżnymi.

Profesor podkreślił, iż współczesny sokolnik czuje się odpowiedzialny za utrzymywanie tradycji związanych ze sztuką łowów pod pierzem. Powinien on posiadać wiedzę historyczną oraz pogłębiać swoją wiedzę przyrodniczą w literaturze.
Na zakończenie prezes galicyjskiego oddziału KKiKŁ Bogdan Kowalcze w podziękowaniu za wspaniały wykład o sokolnictwie obdarował gościa wieczoru medalem klubowym.

Michał Wójcicki

Galeria zdjęć (fot. Magdalena Langer- Klimsza)

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱